Embryo Transferi Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Yapılan çalışmalarda embriyo transferi sonrası hemen ayağa kalkan hastalar ile 30 dakika süresince yatakta kalan hastalar arasında gebelik sonuçları açısından bir fark bulunmamıştır. Hatta, fazla yatmanın olumsuz olduğu gösterilmiştir. Fakat yine de transfer sonrasında 2-3 gün egzersizden kaçınarak, yalnızca günlük aktiviteler yaparak evde dinlenilmelidir. Merdiven çıkmanın, ayakta namaz kılmanın sakıncası bulunmamaktadır.

Embryo transferi sonrasında cinsel aktivite bulunulmamalı, sigara ve kahve içilmemeli, çay açık olmak üzere 2-3 bardak içilebilir, bitkisel çaylar 1-2 çaybardağı içilebilir; sıcak banyo, soğuk duş alınmamalı: ılık duş olarak, hemen embryo transferi günü bile alınabilir; fazla meyve yenmemeli, kilo alınmamalıdır. Özel bitkisel kürler yapılmamalıdır. 

Sonrasında da kesinlikle yatılmamalıdır. Kuluçkada gibi yatmak, stresi artırmaktadır. Aile içinde ve yakın insanlarla bu konu konuşulmamalıdır. Zira stresi artırır.

 

Bu dönemde enfeksiyon geçirilmemeli, ateşin yükselmemesine dikkat edilmelidir.

Embryo transferinden sonra gebelik testine kadar geçecek olan 10-12 günlük süreç, stres yönetimini yapanlarda da, uygulamayanlarda da stresli geçmektedir. Bu yüzden dikkati başka bir yere odaklamak iyi gelecektir.

El sanatları, kitap okuma gibi uğraşılar da dikkati başka yere çektiğinden yararlıdır. Embryo transferinden 5 gün sonra çok yoğun değilse, işe başlamak stresi azaltır.

 

Stresden kurtulmanın farklı yolları…

Bir çok kadın, düzenli egzersiz ile stresden uzaklaşmaktadır. Tüp bebek tedavisi döneminde ise stresi azaltmak ya da elimine etmek için başka yollar denenmelidir. Yoga, meditasyon gibi… Ya da bir psikologtan nefes egzersizleri ile stresden kurtulunmalıdır. Akupunkturun da, her ne kadar bilimsel arena da tam kanıtlarıyla yararlı olduğu kanıtlanamasa da,  bu çerçeve de yararlı olduğunu düşünüyoruz. 

 

Sonrası…

Doktorunuzun belirlediği ilaçlar bir liste halinde elinizde olmalıdır. İlaçlar gebelik testine kadar devam etmelidir. Eğer gebelik testi pozitif ise, doktorunuz aksini söylemedikçe ilaçlar devam etmelidir. Biz kendi kliniğimizde gebelik testini (B-hCG) 1000 IU/ml’yi geçinceye kadar 2 günde bir tekrarlatıyoruz. Böylece gebeliğin biyokimyasal gebelik olmadığını anlıyoruz. B-hCG 1000 Iu/ml’i geçtikten 12 gün sonraya ultrason randevusu veriyoruz.  

Gebelik testi, istemediğimiz bir şey ama, olumsuz geldi ise, tüm ilaçları bırakınız, ve doktorunuzdan randevu alarak, nelerin sorun olduğu ve üzerinden nasıl gelineceği konusunda politika geliştirmenizi sıcağı sıcağına öneririz. Tüpbebek başarısızlığı beraberinde bir depresyon da getirmektedir. Onu en kısa sürede atlatmanızı, birçok hastanın bu durumda olduğunu ve çoklu denemelerde gebe kalan birçok hasta olduğunu belirtiriz. Umutsuzluk en önemli düşmanınızdır….